ترجمه و بازنویسی:  صدیقه خانی‌فر

کلمات کلیدی: ذهن آگاهی، تمرکز حواس، کاهش استرس

ذهن‌آگاهی یعنی ذهن به طور کامل به آنچه در حال رخ دادن است، به کاری که انجام می دهید، به فضایی که در آن در حال حرکت هستید توجه دارد. این ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما  این واقعیت آزاردهنده است که ما اغلب از موضوع مورد نظر دور می شویم. ذهن ما مدام پرواز می کند، ارتباط خود را با بدنمان از دست می دهیم، و خیلی زود غرق در افکار وسواسی درباره اتفاقی می شویم که به تازگی اتفاق افتاده است یا نگران آینده‌ای می‌شویم که هنوز نیامده است. و این ما را مضطرب می کند.

ذهن‌آگاهی توانایی اولیه انسان برای حضور کامل است، آگاه از اینکه کجا هستیم و چه می کنیم، بدون قضاوت از آنچه در اطراف ما می گذرد. با این حال، مهم نیست که چقدر ممکن است دور شویم،  ذهن‌آگاهی و تمرکز حواس باعث می‌شود به جایی که هستیم و آنچه انجام می دهیم و احساس می کنیم بازگردیم.

اگر می خواهید بدانید ذهن آگاهی چیست، بهتر است مدتی آن را امتحان کنید. از آنجایی که به سختی می توان به کلمات اشاره کرد، تفاوت های جزئی در معنی در کتاب ها، وب سایت ها و تعاریف اساتید وجود دارد.

تعریف ذهن‌آگاهی

ذهن‌آگاهی توانایی اولیه انسان برای حضور کامل در لحظه حال، آگاهی از اینکه کجا هستیم و چه کاری انجام می‌دهیم،  نه بیش از حد واکنش‌پذیر یا تحت تأثیر آنچه در اطراف ما می‌گذرد، است. ذهن آگاهی کیفیتی است که هر انسانی در حال حاضر آن را دارد، و در وجود همه قرار دارد و  چیزی نیست که شما باید آن را به دست بیاورید، فقط باید یاد بگیرید که چگونه به آن دسترسی پیدا کنید.

انواع تمرین ذهن آگاهی

در حالی که ذهن آگاهی ذاتی است، می توان آن را از طریق تکنیک های اثبات شده پرورش داد. چند تمرین ذهن‌آگاهی در اینجا بیان می‌شود که می‌تواند به ذهن‌آگاهی بیشتر کمک کند: مدیتیشن نشسته، مدیتیشن راه رفتن،  خوردن آگاهانه، مکث های کوتاهی که ما وارد زندگی روزمره می کنیم و ادغام تمرین مدیتیشن با فعالیت های دیگر، مانند یوگا یا ورزش.

فواید تمرین تمرکز حواس

تمرینات تمرکز حواس باعث کاهش استرس، افزایش عملکرد روزانه، افزایش آگاهی و بینش از طریق مشاهده ذهن خود و افزایش کیفیت روابط می‌شود. مراقبه ذهن آگاهی زمانی را در زندگی به ما می دهد که می توانیم قضاوت را به حالت تعلیق درآوریم و کنجکاوی طبیعی خود را در مورد عملکرد ذهن آزاد کنیم و با گرمی و مهربانی به تجربه خود نزدیک شویم

حقایقی درباره ذهن آگاهی

ذهن آگاهی مبهم یا عجیب و غریب نیست. برای ما آشناست، زیرا این همان کاری است که قبلاً انجام داده‌ایم.

ذهن آگاهی چیز اضافه خاصی نیست که انجام می دهیم. ما از قبل ظرفیت حضور را داریم و نیازی به تغییر شخصیت خود نداریم اما می‌توانیم این ویژگی‌های ذاتی را با تمرین‌های ساده‌ای پرورش دهیم که به‌طور علمی نشان داده شده‌اند که ذهن‌آگاه بودن هم به نفع خود ما و هم به نفع اطرافیان، دوستان، همکاران و کسانی است که با آنها مراوده داریم.

راه‌حل‌هایی که از ما می‌خواهند شخصیت خود را تغییر دهیم یا به چیزی تبدیل شویم که نیستیم، بارها و بارها ما را ناکام گذاشته‌اند. ذهن آگاهی بهترین شخصیت ما را به عنوان انسان تشخیص داده و آن را پرورش می دهد. ذهن آگاهی پتانسیل تبدیل شدن به یک پدیده اجتماعی دگرگون کننده را دارد. دلیل آن این است: هر کسی می تواند این کار را انجام دهد. تمرین ذهن آگاهی ویژگی های جهانی انسانی را پرورش می دهد و نیازی به تغییر باورهای خود را ندارد. همه می توانند سود ببرند و یادگیری آن آسان است. این یک روش زندگی است. ذهن آگاهی چیزی بیش از یک تمرین است. این باعث آگاهی و توجه به هر کاری که انجام می‌دهیم می‌شود و استرس غیر‌ضروری را کاهش می‌دهد. حتی زندگی ما را بهتر می کند و این واقعیت مبتنی بر شواهد است. هم علم و هم تجربه فواید مثبت آن را برای سلامتی، شادی، کار و روابط ما نشان می دهد. همانطور که با پیچیدگی و عدم قطعیت روزافزون جهان خود سروکار داریم، ذهن آگاهی می تواند ما را به پاسخ های موثر، انعطاف پذیر و کم هزینه در برابر مشکلات به ظاهر ناسازگار سوق دهد. ذهن‌آگاهی می‌تواند یک سبک زندگی موثر باشد.

ذهن‌آگاهی مفهومی ساده و در عین حال قدرتمند است. این شامل حضور کامل و توجه به آنچه در لحظه اتفاق می‌افتد است، بدون اینکه تحت تأثیر حواس‌پرتی یا مشغله‌های فکری قرار بگیرید. وقتی ذهن آگاهی را تمرین می کنیم، بدون قضاوت از افکار، احساسات و محیط اطراف خود آگاه می شویم و به ما این امکان را می دهد که با وضوح و تعادل به زندگی پاسخ دهیم.

ذهن آگاهی برای همه، صرف نظر از اعتقادات و پیشینه، قابل دسترسی است و می تواند در زندگی روزمره ادغام شود. تحقیقات علمی از مزایای ذهن آگاهی برای سلامتی، شادی، کار و روابط حمایت می کند و آن را به یک عمل مبتنی بر شواهد تبدیل می کند. ذهن آگاهی می تواند الهام بخش نوآوری و حل خلاقانه مشکلات باشد، به ویژه در زمان های پیچیدگی و عدم اطمینان. به طور کلی، ذهن آگاهی راهی برای زندگی با آگاهی، شفقت و  انعطاف پذیری بیشتر ارائه می دهد که به نفع افراد و جامعه به عنوان یک کل است.

 

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *